Amúgy tegnap este megtörtént az első hivatalos ótvar részegség = tegnap volt a "First Erasmus and International Students' Party in Lyon". A hely, ahova mentünk a Saône partján van, nagyon menő és egész jó zenék szóltak. Habár ebben az országban nem ismerik Don Omar méltán híres és tartalmas, mondanivalóval teli (nem) slágerét, ami nagy kár, mert az összes "hispanohablante" arra várt egész este, aztán amikor oda..keveredtem a DJ pulthoz, akkor kiderült, hogy nem nagyon tudja, hogy miről beszélek.
A belépő egy "laza" tízes volt, amiért kaptunk egy italt a bejáratnál (meg azt hallottam, hogy palacsintát is, de arra nem emlékszem, hogy ettem volna). Mi egy pár mexikóival, amerikaival, hongkongival és argentinnel elmentünk előtte inni. Vedelni. Nem csalódtam a mexikói lányok alkohol-kapacitásában, brutál mennyiséget ittak. Olyan képek készültek, hogy remélem sehol sem lesz publikálva.. :) Alkottunk, na.
A buli maga nagyon ott volt, az már kevésbé, hogy 3-4 körül haza szerettem volna menni, de nem néztem meg, hogy mikor és hogy honnan (...pff) indul az éjszakaim. Lyonban négy darab éjszakai járat van, szóval nem viszik túlzásba. Az első metró pedig 5-kor indult, szóval egy taxit kellett beiktatni, de nem volt olyan drága, mint minden más úgy általában. Mindenesetre többé nem megyek el úgy sehova, hogy nem tudom hogyan jutok haza onnan éjszaka..
Ezzel vége is a tegnapnak, ma sikerült 1-kor feltámadnom kellő fejfájással (bor, sör, bor, vodka, tequila -só és citrom nélkül.. c'est pas magnifique...- aztán whisky és még ami volt) és betévedtem 2-re az egyetemre, az első francia órámra. Aztán kiderült, hogy csak 4-kor kezdődik mert a Level 3 csoportba kerültem be. Ez valami tök jó dolog, mert a teszten kb. nem tudtam semmit sem, de azt kérték, hogy ne tippeljünk, csak akkor "karikázzunk", ha valami rémlik, vagy biztosan tudjuk a választ. Ennek eleget téve mégis sikerült bejutnom az 1-2-3-4-5-6-7-8-9-es skálán a harmadik szintű csoportba, szóval most örülök magamnak, mert nem totál kezdőkkel vagyok együtt (pedig én az vagyok).
A francia tanár irtó jó, british akcentusa van, végre nem amerikai és meg van tiltva nekünk, hogy angolul szólaljunk meg :) De tényleg nagyon jó, már csomót beszéltetett minket az első órán, nagyon interaktív, vannak csoportos feladatok, járkálós kérdezgetős feladatok, nagyon jó. És nem azt mondja, hogy "jól van kiejted a saját akcentusoddal aztán megvagy", hanem addig mondatja veled a mondatot, amíg igazán jó franciásan ki nem mondod. És gyorsan. Szóval a "je parle français"-t nem mondhatod úgy, hogy "zsö párl franszé", hanem az r-t jól meg kell tekerni franciásan. Egy szó mint száz, imádom. Viszont üti az egyik tárgyamat, ami pénteken lenne (Global Business Management), szóval azt majd inkább leadom és mást választok, mert ez a tanár irtó jó és a csoport is jó, senki sem bénázik és ők már tanultak mind valamennyit, szóval húznak rendesen.
Amúgy ma rájöttem, hogy miért nem beszélnek a franciák nyelveket. Holnap lesz a piknik és palacsintát sütök (nagyon tradicionális, tudom...) és venni szerettem volna egy szótárfüzetet a francia órára (mert ma két óra alatt teleírtam 3 oldalt és már van házi meg lesz is jó sok, csomó számonkérés, prezentáció, szóbeli, beadandó stb. szóval kemény), de nem volt az egész boltban (Monoprix, elég nagy, olyan Interspar kaliberű). Tehát ez lesz az oka annak, hogy nem beszélnek angolul a franciák. Meg sehogyan máshogy. Amúgy a pénztáros csaj ma annyit nem tudott angolul mondani, hogy nem tudok fizetni cash-el csak kártyával, amikor villogtattam az eurót és nem értettem, hogy miért nem akarja elvenni.
A nap poénja pedig a két óra bénázás volt, amikor 2-re bementem az egyetemre és 4-től volt csak órám. Nem tudtam magammal mit kezdeni és a fejem is a maghasadás folyamatát próbálta utánozni, szóval bementem a mekibe. Igen, gáz, de muszáj leírnom, hogy milyen volt :D Tök más ugyanis. Nem a gyorsaságra mennek, hanem a minőségre. Annyira nem drága (6-7€ egy menü) és mindig jó cuccokat kapsz, nem úgy mint otthon, ahol a főnök megöl, ha lassú a kiszolgálás (és emiatt a kapkodás miatt csökken a minőség - szerintem). Szóval itt ilyen postai ablakhoz hasonlóan van a kasszapult, mármint egy ilyen üveg-asztal valami van a monitor felett, mint kb. még egy szintje a pultnak és oda tesznek mindent. Szóval nem olyan közvetlen. Nem ajánlják szét az agyukat, ha nem kérsz nagyot akkor nem kérdezik meg, csak tudod, hogy mit akarsz.
És a legjobb az egészben: EasyOrder. Van két oszlop 2-2 érintőképernyővel, ahol tudsz magadnak rendelni. Ez szerintem hatalmas találmány és amikor nálunk otthon bevezették a COD-t, arra gondoltam, hogy ez lehetne a következő lépcsőfok. Nagyon könnyen ki tudod választani a dolgokat, ésszerű és ha nem tudsz valamit, akkor ott van a kis "info" gomb és elmondja, hogy mi van benne, mivel kérheted, stb. Itt viszont csak kártyával fizethetsz (amúgy is csak kártyával fizet mindenki). Kinyomtat egy blokkot az "oszlop" és kapsz egy sorszámot, aztán egy külön sorban kapod meg a kaját, mintha Drive lenne. Csodás. Gyors. Egyszerű. Remek. És nem kell kommunikálni a mekis dolgozókkal, nekik meg nem kell x főt alkalmazni, akik általában nem a hatalmas kedvességükről híresek. Amúgy itt nem nagyon divat a meki, van még csomó más (bár BK-t nem láttam, azt hiszem), de inkább éttermekben, kisvendéglőkben esznek az emberek. Hát ja, van pénz.
Na ennyit a máról meg a tegnapról, holnap piknik és szerintem elkezdem írni a házit a franciára, meg gyakorolni a kiejtést, mert a "Madame" azt kérte, hogy hétfőre már mindenki mindent tudjon, amit eddig átnéztünk. És a tempó egyáltalán nem mondható lassúnak...
Salut
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése