Amivel tartozom a blogosdiból az a Chambéry utazás gyors beszámolója és ilyen általános szövegek a mindennapokról. Na tessék, csak tessék:
Chambérybe azért mentünk, mert azt hallottam, hogy szép és jó. Csináltam is neki egy eventet facebookon és vagy 20 ember visszajelölt, pedig 7-et hívtam meg. Na, szép kis kalandba vetetted magad Ákos - mondtam magamnak. Szóval mindenki így várta, hogy majd akkor én vezetem a bandát.. Szerencsére volt egy kínai származású, de Finnországban élő lány (Tingting), aki egy csomót utánanézett a látnivalóknak és így nem egyedül kellett vezetnem a "tömeget". Annyira nem is sikerült vezetni, mivel amit meg akartunk nézni zárva volt (francia szokás: vasárnap = minden zárva), meg tömeg sem volt végül, a norvég trió pl. úgy ahogy volt elaludt. Szóval kellemes csapattal indultunk neki: dán-finn-finn-finn-kínai-kínaifinn-tajvani-magyar-magyar-magyar-mexikói-délkoreai-újzélandi és találkoztunk két cseh ismerőssel is (előre meg volt beszélve).
Chambéry amúgy keletre van Lyontól, 1h21 volt a vonatút. Kb. innentől északra van Genf és délkeletre Torino, Milánó. Most, hogy mindenki bepozícionálta, jön a lényeg: szép! Azt mondta egy helyi ismerősöm, hogy általában üres a város és nem is nagyon van sok látnivaló, de ezt sikerült megcáfolni. (Franciaországi tartózkodásom alatt elég sok sztereotípiára sikerül rácáfolni a franciákkal és a városokról állított dolgokkal kapcsolatban, ellentétben másokkal, akiknek pl. nem tetszett Marseille meg szerintük bunkók a franciák) Szóval sokan voltak, mert az évben egyszer van egy ilyen.. kiárusítás jellegű gigantikus piac a városban, amikor mindenki eladja azt a cuccot, amire már nem vágyik. Ezt amerikában "garage sale"-nek hívják és szerintem tök jó dolog, mert nem kell kidobni, hanem vmi apróbb összegért meg lehet tőle szabadulni. Szóval volt minden, vasalótól kardig a barbibabán át. Tetszett. Persze ilyenkor nem úgy kell elképzelni ezt, mint otthon az Ecserin, hanem családias hangulat volt, koccintottak egy-egy pohár borral az egyes "eladók" (mindenki eladó volt aznap a városban, ezért az idézőjel) és jó hangulat volt, zene, dínom-dánom (ezt a szót még sosem írtam le).
Sikerült a városkát hamar bejárni a zárva levő attrakcióknak köszönhetően, ezért befoglaltuk azt az éttermet, amit kinéztem a neten. L'Atelier a neve, nagyon jókat írtak róla mindenhol, meg, hogy olcsó, viszonylag. Hát, annyira nem voltunk elszállva a menütől, 18€-t perkált ki mindenki, nekem mondjuk nagyon ízlett. Egy gombás-paradicsomos balzsamecetes salátával startoltunk, főételnek volt aki rizottót választott lazaccal, én viszont egy helyi sertés-specialitást ettem, ami tele volt gyöngyhagymával, még több balzsamecettel, egy kis sajttal, répával és nagyon menő puliszka háromszögekkel. Na ez isteni volt, már tele is voltam, amikor jött még a csokibomba desszert egy epres sorbet-val. Na az betett, teljesen kész voltam, meg a többiek is, ahogy elnéztem.
Teli bendővel mentünk tovább a városban, immár Nicoval (helyi ismerős), aki elkísért minket a közeli tóhoz (kocsival). Mi egy busszal mentünk, ahol jó turista egyetemista csoport módjára csomó idióta képet csináltunk (meg mindenhol, igazából). A buszon a legjobb a sofőr nő volt, aki franciául dalolászott meg ordibált valami - bizonyára - kedves, vicces dolgot (mert mindenki nevetett rajtunk kívül). Láttunk ejtőernyősöket, kis sétarepülőket meg mindenféle dolgokat az alig 10 perces úton (később megtudtam Yvantól, hogy Chambérytől pár km-re volt a 4 napos ejtőernyős fesztivál, ahol Ő is volt, csak elfelejtett szólni. Megnéztem a képeket és brutálisan jól nézett ki, kár, hogy kihagytuk).
És végül megérkeztünk Bourget du Lac-ra, egy csodás tó partjára, ahol egyből bevetődtünk a vízbe és szórakoztattuk a stégen lévőket. Erről inkább a képek meg a Fb-ra feltöltött videó árulkodik. Tényleg mesebeli volt a tó a környező hegyekkel, a tiszta - ámbár kicsit hideg - vízzel és egy kastéllyal plusz egy rommal a közelben. Élveztük az életet, de 7-8 körül visszaindultunk és míg a többiek a vonatra vártak, mi hárman magyarok (+egy finn srác) elmentünk megnézni az általam a térképen felfedezett Rue de Budapest-et és az ahhoz tartozó buszmegállót. Hát igen, nem túl nagy, de legalább van :) Képek erről is Fb-n.
(balfent: a Savoya kastély elől a látkép a város kis utcáira, az Alpok közeli hegyeire és a felhőre, ami ott lebeg előttünk | fentközép: az említett ejtőernyős | jobbfent: ahonnan készült a balfelső. csoportkép. | balközép: a híres Elefánt szökőkút előtti hihetetlen kreatív ötletem lefényképezve (elefánt orrunk/ormányunk van) | jobbközép: Bourget du Lac | bal lenti kettő az ebéd | lenti középső egyértelmű | jobb lent pedig az újzélandi Evie, a finn Jaakko és jómagam pancsolás közepette)Chambéryről nagyjából ennyit, a hétköznapookról meg annyit, hogy Yvan elment Pármába találkozni egy "ozzie" haverral (ausztrál), akit 7 éve nem látott. Én a kedd esti baleset óta egy ideig nem iszom semmilyen nemű alkoholt - megelőzvén a bajokat és spórolva a pénzemen. Aprópó pénz: nagyon irritáló, hogy van olyan, aki minden hétvégén 300-400 kilóméterre levő városokba utazik és éttermekben kajál, míg van, akinek ez volt az első utazása (mármint Chambéry és a tó). De a világ már csak ilyen, igazságtalan.
Amúgy pénteken volt egy iszogatás a folyóparton, ahol sikeresen egy üveg tonikot elfogyasztottam, de (őszintén) sokkal jobban éreztem magam, mint amikor totál betintázva mászkálunk a városban. Az is vicces, de ez meg jó volt. Mondjuk pár lány most az én példámat követi: "no more alcohol!!!".
Ma volt egy piknik egy másik parkban (Parc de Gerland), ami sokkal inkább a sportolásra és éjszaka a fiatalok ivására alkalmas, mint a Parc de la TÊte d'Or. Sikerült bemutatni a nem létező frizbi, tollas és focitudásomat a nemzetközi közönségnek. Nem olyan szép, de jó ez a park, meg itt van egy Skate Park is, ahova benéztünk és csomó fiatalt láttunk rollerrel menő ugratásokat meg slideokat nyomni. Csináltam is pár képet, bár ez a felét sem adja vissza a hangulatnak, meg a szurkoló és reszkető anyukáknak, akik ott ültek az emeleten. (Képek később..)
Tömören ennyi, nagyon megy a suli is, pénteken újabb francia zh, cél a 19 pont. Minden tárgyból kell majd prezentálni is, beadandó is van nemkevés, esettanulmány is, szóval... kezd beindulni a sulis számonkérések lavinája. Annyi mindent mesélnék még, de egyszerűen nincs már erőm. Holnaptól sport a suliban ezerrel, meg tanulás, meg bulik és a keddi koreai BBQ sikerén (esetemben sikertelenségén) felbuzdulva folytatódik most egy lazac esttel a főzőcskézés a -mondhatni- legjobb csapattal :) Reméljük most nem a folyóban kötök ki.. (Nem fogok, nyugi.)
Auf wiedersehen, vagy mit mondanak itt
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése